Vzkazy pro zálohy

Sdružujeme všechny, kteří chtějí zálohované PET lahve a plechovky v Česku. Podívejte se na důvody, proč si lidé zálohový systém přejí. A my se zatím postaráme o to, aby vzkazy vidělo i Ministerstvo životního prostředí.

JSEM PROTI

K, B

Současný systém sběru nápojových obalů (kromě těch od piva) bohužel pro hodně lidí nefunguje, protože nemá finanční motivaci. Zavedením záloh na nápojové obaly by se tento problém vyřešil, a navíc budeme mít možnost vrátit materiál zpět do výroby nových obalů, kde se sníží spotřeba nových surovin, což považuji za další velkou výhodu – snížení spotřeby surovin. Závěr: Zálohový systém má daleko větší šanci zajistit, aby se z nápojového obalu nestal odpad, což je myslím náš prvořadý cíl – snížení množství odpadu.

Radek, Praha 9

Kdyz dojedu na slovensko, citim se trapne, kdyz musim petky vyhazovat do kose.

Ivan, Praha

Někdy brání zpětnému odběru nedostatek žlutých kontejnerů.Lidé jsou líní a lhostejní a proto je potřeba mít v ulici u každé popelnic i žlutou popelnici na plast.Jinak se bohužel budou plasty vyhazovat do normálního odpadu.

Milan, Šumperk

IMG_3818

Tady mi vyvstává jediný a jasný důvod a to aby příroda, která nám tolik dává, aby také něco dostávala od nás a to respekt, úctu, pochopení a přirozený řád, kteréžto všechny věci narušují negramotní lidé, špatně vedená města a vesnice, kde je na rohu pět popelnic na směsný - “směšný” - odpad a jedna!!! popelnice na plasty a jedna na papír. To je dle mého názoru velice špatně a jak zde píšete na svých stránkách není se čemu divit, že není země schopná zrecyklovat všechny pet lahve, když to takhle funguje až smutně často. Velké procento lidí jsou hlupáci co si nevidí ani na špičku svého nosu a sobecky nemyslí na přírodu, která nám všechno nejlepší ze sebe dává. Můj názor je takový, s tím jak lidé hrabou pro sebe a když vidí svoje dítě jak hodí venku nějaký odpadek na zem a nejsou schopni mu to vysvětlit a vést je k tomu, že zem se má chránit a né ničit, tak zálohování by alespoň minimálně takové lidi mohlo s vidinou pár korun do kapsy donutit recyklovat. Teď otočím, ale je mi opravdu líto číst zprávy na internetu ve kterých se píše , že 6/10 uhynulých kytovců vyplavených na břeh pomalu umíralo s několika kilogramy plastů v žaludku ve zkrze to nemohli přijímat další potravu a došlo k ucpání trávicího traktu. Měli by se nad sebou lidé velice zamyslet a něco změnit dokud je čas a že je ten nejvyšší… Děkuji a přeji vám krásný den a doufám, že se něco změní ♥️

Ilona, Rychnov nad Kněžnou

Souhlasím se zálohováním PET lahví, ale musí být splněny podmínky toho, že kde PET láhev koupím, tam ji mohu i vrátit. Pokud ale chceme reálně snížit objem plastového odpadu, musí již výrobce, který balí své zboží do plastových obalů přestat se zbytečně velkými obaly jen kvůli estetice a jejich marketingovým účelům. Příklad jsou třeba balené uzeniny. Tady je potřeba se zamyslet.

Tomáš, Kunvald

Duvod proc by se NEMELY zalohovat PET lahve je jednoduchy. Soucasny system sberu pouzitych PET lahvi funguje i bez dotaci na provoz. PETky ziskane pri trideni, nasledne po prodeji k dalsimu zpracovani, zaplati cely proces jejich svozu a trideni. Zaroven zadotuji svoz plastu, ktere nelze dale zpracovavat a tech plastu, ktere nemaji jako druhotna surovina takovou hodnotu. . Predstava vsech lidi je, ze PET je ta lahev, ale PET je ten plast jako takovy a nevyrabi se z nej jen ty lahve. Vyrabi se z nich kanystry nebo obaly na drogerii.

Zdeněk, Roztoky u Prahy

Mohlo by se snížit znečištění a lidé by měli motivace flašky / petlahve vracet

Pavel, Žíšov

doporucuji zaloha od 5kc

johnny, brno

vidim moc odpad ulici redbul, monster, plastove lahev atd

johnny, brno

Systém záloh jsem měla možnost vyzkoušet na Slovensku a místní lidé říkají, že z ulic zmizelo spoustu bordelu. Jednoduchý systém, není na tom nic těžkého. Byla bych opravdu rada , kdyby se tento systém zavedl i v ČR.

Šárka, Pyšely

Jednoznačne zálohovať to je cesta ako sa zbaviť plastových fliaš v prírode, to samé z plechovkami.

Pavol, Olomouc

Váš vzkaz pro MŽP

Děkujeme, že Vám česká příroda není lhostejná!

Váš vzkaz jsme zaznamenali a odeslali na kontrolu administrátorovi. V případě závadného obsahu nebude zveřejněn.