Nejčastější omyly a jak je to doopravdy
- X Sklo nad zlato!
Q: Není lepší úplně zrušit plast a dávat vše do skla?
A: Zní to fajn, ale není
Každý materiál má své pro a proti. Největší nevýhoda skla? Oproti plastu je mnohonásobně těžší. Nejen, že to často odrazuje od zakoupení, protože se pak člověk musí tahat s těžkou taškou domů, ale jeho transport má mnohem větší uhlíkovou stopu a spotřebu energie, než je tomu třeba u lehkých PET lahví nebo plechovek.
Navíc bychom měli rozlišovat mezi znovu-plnitelnými (a také zálohovanými) skleněnými lahvemi a sklem na jedno použití, které se musí roztavit v pecích při teplotách kolem 1 200 stupňů Celsia. Při recyklaci skla se tak spotřebuje mnohonásobně více energie než při recyklaci hliníku nebo PETu.
Zálohované znovu-plnitelné sklo je fajn (když přivřeme oči nad tím, že se vymývá chemickými látkami) a víme, že na sítích máme jeho zaryté fanoušky, tímto vás, milý Vladislave, zdravíme, ale sklo opravdu planetu nespasí. Je potřeba naučit se znovu využívat všechny dostupné materiály a nakládat s nimi tak, aby jejich dopad na životní prostředí byl co nejmenší. Uzavřít cirkulární smyčku u PETu a hliníku je jedna z nadějných cest.
- X Zas někdo tahá prachy z našich kapes!
Q: Kdo to všechno zaplatí?
A: Výrobci.
Systém rozhodně nebude financovat stát a hlavní náklady ponesou výrobci, kteří už teď platí určité poplatky do systému barevných kontejnerů provozovaných společností EKO-KOM. Prakticky stejné poplatky by jen místo EKO-KOMU platili správci zálohového systému. Tím pádem by se poplatky nepřenesly na spotřebitele. Další náklady systému pokryjí příjmy z prodeje vysbíraného materiálu a nevrácené zálohy. Podrobnou finanční analýzu můžete najít v sekci ke stažení.
- X Vyplatí se mi to?
Q: Jaká bude výše zálohy?
A: To je k jednání, studie zatím počítala se 3 Kč.
Záloha by podle našich studií měla být 3 Kč. Jedná se o stejnou částku, která už teď funguje u zálohy na skleněné lahve.
- X Češi jsou přece třídiči roku!
Q: Tak proč zálohy?
A: Třídění není recyklace.
V České republice se vytřídí 69,5 % PET lahví a pouze 35 % plechovek. Z toho množství ani nejde všechen materiál k recyklaci. Zbytek momentálně končí na skládkách, v přírodě nebo ve spalovnách. V přírodě tímto způsobem ročně skončí až 100 mil. PET lahví. Množství vytříděných PET lahví se však nezvyšuje ani s přibývajícím množstvím žlutých kontejnerů. Česká republika se přitom zavázala do roku 2029 třídit 90 % PET lahví, přičemž 90 % dosahují pouze země se zálohovým systémem.
- X To už jsme v ČR zkoušeli a žádná hitparáda!
Q: V čem se bude tenhle systém lišit?
A: Znovuplnitelné lahve vs. nový obal.
Zálohový systém na PET lahve už u nás fungoval v 90. letech, ale šlo o systém, kde se využívaly znovu-plnitelné plastové lahve. Ztroskotal na tom, že se lahve otočily pouze třikrát nebo čtyřikrát, i tvrzený plast se totiž snadno poškodil. Aby se systém vyplatil, musí se otočit alespoň desetkrát. Jako mnohem lepší se ukazuje systém vrácení a recyklace z lahve do lahve/ z plechovky do plechovky, kdy se získaný materiál použije na výrobu nových PETek a plechovek. A tak pořád dokola.
- X Jestli chcete zálohy, tak si je zaveďte!
Q: Proč si výrobci, kteří chtějí, nezavedou zálohy sami na své vlastní produkty?
A: Protože to ztrácí smysl.
Protože by to v reálu moc nefungovalo a postrádalo by to ekonomický i ekologický smysl. Pokud chceme efektivnější recyklaci a čistší přírodu, musíme zavést systém záloh celoplošně.
- X Jinde už to funguje, tak proč ne i u nás?
Q: Kde už zálohový systém funguje?
A: V 10 evropských státech.
Na rozdíl od nás už v 10 evropských zemích zálohový systém funguje. Díky tomu se jim průměrná míra sběru pohybuje okolo 90 % a množství litteringu nápojových obalů se tu snížilo až o 95 %. Dokonce i sousedé na Slovensku už jsou na správné cestě a mají schváleno!
- X Současný systém funguje skvěle!
Q: Proč nestačí žluté kontejnery?
A: Netřídí dost, nerecyklují dost a už vůbec ne opakovaně.
Že současný systém funguje skvěle? To se nám teda moc nezdá. Sami určitě víte, že jsou žluté kontejnery věčně přeplněné. Nemluvě o tom, že jsou kvůli nim PETky značně znečištěné, což pak ztěžuje jejich následnou recyklaci. Hlavní problém ale je, že vyberou jen necelých 70 % PET lahví a nepomáhá ani zvyšování jejich počtu. My bychom jich přitom do roku 2029 měli třídit 90 %. Takových výsledků ale dosahují jen země se zálohami.
- X Všechno jenom komplikujete!
Q: Jak by zálohový systém fungoval?
A: Jednoduše!
Jestli tápete nad tím, jak to bude celé fungovat, podívejte se na celý proces zde.
- X Nechci doma skladovat hromady odpadu!
Q: Proč mám doma skladovat hromady nesešlápnutých PETek a plechovek?
A: Nemusíte
Když si domů přinesete plné PETky nebo plechovky, stejně je musíte někam dát. Až svůj oblíbený nápoj vypijete, stačí dát prázdný obal na totéž místo. Jakmile už všechny spotřebujete, stačí vzít cestou do obchodu prázdné obaly a vrátit je výměnou za zálohu. Jelikož jsou PETky i plechovky výrazně lehčí, než třeba sklo, neměl by být problém je vrátit, i když vám třeba partner nebo partnerka seberou auto.
Zároveň stále dochází k různým inovacím a v současné době už se pracuje na technologiích, které jsou schopny rozeznat obal i zmačkaný nebo třeba bez etikety.