Magazín

Velká Británie zavede zálohový systém od roku 2025

/ 4 min. čtení
Zalohy_Brit_web

Plán zavést systém vratných záloh na PET lahve a plechovky ve Velké Británii od roku 2025 dnes oznámila ministryně životního prostředí Rebecca Pow. Nový systém se týká Anglie, Walesu a Severního Irska. Cílem je zajistit, aby po třech letech od spuštění narostla míra sběru obalů ze současných 70 % na minimálně 85 %. Dle posledního průzkumu zavedení zálohového systému podporuje 83 % respondentů. Skotsko, by mělo vlastní formát zálohového systému spustit již letos v srpnu. Momentálně má fungující zálohové systémy na PET lahve a plechovky 13 evropských zemí a dalších 15 států zavedení již plánuje. V České republice ministerstvo životního prostředí připravuje zákon o zálohách, jehož první verze by mohla být představena již na jaře letošního roku.

Komentář Andrey Brožové z iniciativy zálohujme.cz: „Velká Británie díky zavedení systému vratných záloh na PET lahve a plechovky získá účinný a transparentní nástroj k uzavření materiálové smyčky, což je pro ostrovní stát opravdu významným přínosem. Zásadním způsobem se tak sníží uhlíková stopa, nejfunkčnější je totiž systém s navázanou recyklací z lahve do lahve a z plechovky do plechovky, kdy materiál může cirkulovat v oběhu opakovaně.“

Originální tiskovou zprávu Ministerstva životního prostředí naleznete zde.

O iniciativě Zálohujme.cz:

Iniciativa Zálohujme.cz byla založena na jaře roku 2018 a od té doby akceleruje celospolečenskou debatu o zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku, aby došlo k posílení principů oběhového hospodářství. Za dobu své činnosti představila celou řadu odborných studií, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující opakovanou recyklaci „z lahve do lahve“ a z “plechovky do plechovky”. Momentálně má iniciativa 27 členů.

Zakládající členové:

Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT);

Členové:

Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON, Kofola ČeskoSlovensko a. s., REkrabička,  ALPLA Česká republika

Na podzim 2020 téma zálohování nápojových obalů uchopilo také uskupení pěti největších výrobců nápojů v ČR s nově vzniklou Iniciativou pro zálohování.  Členy této platformy výrobců jsou Mattoni 1873, Kofola ČeskoSlovensko, Plzeňský Prazdroj, Coca cola HBC Česko a Heineken Česká republika. Společně usilují o udržitelnější nápojový průmysl, jehož nedílnou součástí je právě zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky a navázaná opakovaná recyklace “z lahve do lahve” a “z plechovky do plechovky”.

Kontakt pro média:

Andrea Brožová

e-mail: info@zalohujme.cz

tel.: 721 150 737