Magazín

Úklidová akce v Němčovicích: Plechovky předčily PET lahve

/ 3 min. čtení
IMG_8546

V sobotu 6. dubna se obec Němčovice zapojila do celorepublikové dobrovolnické akce Českého svazu ochránců přírody „Ukliďme svět“. Místní dobrovolníci se vydali čistit silniční příkopy v okolí obce.  

Starosta obce Němčovice, Karel Ferschmann, se podělil o podrobnosti z průběhu akce: „Uklízeli jsme příkopy vedoucí z obce Němčovice směrem na Radnice, na Újezd u Svatého Kříže, na Lhotku a Olešnou“. Dobrovolníci sbírali PET lahve a nápojové plechovky odděleně, aby získali lepší přehled o množství těchto odpadů. 

Výsledky úklidu byly pro organizátory překvapivé. „Plechovek bylo nakonec o hodně více než PET lahví, v poměru 250:100. Překvapilo nás hlavně o jak nečekaně velké množství se jednalo,“ uvedl Ferschmann. S fungujícím systémem zálohování by takové množství zálohovaných obalů znamenalo pro dobrovolníky (nebo potřebné) zisk 1 400 Kč. 

Při úklidu se sbíral odpad z přibližně 10 kilometrů příkopů okolo silnic druhé a třetí třídy. Zvláštní pozornost vzbudil fakt, že mezi veškerými nalezenými obaly byla pouze jedna zálohovaná pivní lahev, což dle slov zúčastněných potvrzuje účinnost zálohování. „Většina dobrovolníků se zcela jednoznačně vyjádřila, že zavedení povinného zálohování PET lahví a plechovek je nanejvýš nutné. Uleví se nejen sběračům podobných úklidových akcí, ale hlavně naší přírodě,“ doplnil starosta.