Podpora vratných PET lahví a plechovek sílí - Zálohujme.cz
Magazín

Podpora vratných PET lahví a plechovek sílí

/ 3 min. čtení
Podpora vratných PET lahví a plechovek sílí
Po české veřejnosti vyjadřují vratným zálohám podporu i české firmy. Již 15 firem podpořilo iniciativu Zálohujme.cz. Chtějí v České republice zavést systém záloh na nápojové PET lahve a plechovky. Ten by umožnil v tuzemsku nastartovat recyklaci „z lahve do lahve“. Recyklát pro jejich výrobu by tak již nemusel pocházet ze zahraničí.

Podporu vyšší recyklaci a zodpovědnému nakládání s PET lahvemi a plechovkami vyjadřuje česká veřejnost opakovaně. Podle březnového průzkumu společnosti KANTAR TNS jsou tři čtvrtiny obyvatel Česka připraveny na zavedení zálohového systému. K iniciativě se nyní přidávají i čeští podnikatelé, především výrobci piva.

„Vratné zálohy na dnes jednocestné PET lahve a plechovky vnímáme jako významný krok k ochraně životního prostředí,“ říká Filip Bernard, zástupce generálního ředitele Rodinného pivovaru Bernard, jeden z prvních podporovatelů iniciativy. „Přejeme si, aby se už konečně začalo něco dít. Bez konkrétních kroků budeme i nadále svědky nesmírného plýtvání, kdy většina hliníkových plechovek končí ve směsném komunálním odpadu nebo dokonce v přírodě. Pojďme se jednoduše poučit z praxe mnoha evropských zemí, kde zálohování již dnes funguje, vyberme si optimální model a zálohy prostě zaveďme.“

Cílem iniciativy Zálohujme.cz je vyvolat v Česku odbornou diskuzi právě na téma zavedení vratných záloh. Výsledkem by pak mělo být navržení nejlepšího modelu třídění PET lahví a plechovek pro ČR.

K iniciativě se kromě pivovaru Bernard přidávají další čeští pivovarníci: pivovar Krakonoš, Žatecký pivovar, Měšťanský pivovar Strakonice, pivovar Poutník či Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod či Tradiční pivovar v Rakovníku.

„Lidem spojeným s Tradičním pivovarem v Rakovníku není životní prostředí lhostejné,“ říká Drahoslava Pittnerová, ředitelka pro marketing a komunikaci rakovnického pivovaru. „Úsilí o „úklid“ přírody a vůbec prevenci pohozených lahví či plechovek bereme jako normální standard našeho chování.“

Kromě pivovarů podporuje Zálohujme.cz i Sodovkárna Kolín nebo platforma Replechuj zaměřená na recyklaci plechovek. Iniciativu Zálohujme.cz založili před více než rokem Karlovarské minerální vody (KMV), VŠCHT a Institut cirkulární ekonomiky.

„Těší nás, že se přidávají další firmy,“ komentoval přistoupení nových členů Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV. „Česká veřejnost ukázala, že jí není lhostejný osud životního prostředí a je připravena PET lahve a plechovky vracet. Věřím, že když spojíme síly, podaří se nám, aby nápojové odvětví bylo plně udržitelné.“