Magazín

Podívejte se na videa z odborné konference Zálohujme?

/ 3 min. čtení
YO9A9662

Podívejte se na videa z odborné konference Zálohujme?

 

V úterý 22. května proběhla v prostoru Opero v Praze konference Zálohujme? s podtitulem Inspirace a zkušenosti se zálohovými systémy ze zahraničí. Na konferenci vystoupili i zahraniční experti, například Clarissa Morawski, zakladatelka organizace Reloop Platform, nebo Rauno Raal, ředitel společnosti řídící zálohový systém v Estonsku. Pokud jste konferenci nestihli, můžete se podívat na videa níže.

 

Alessandro Pasquale na konferenci mluvil o cílech Karlovarských Minerálních Vod v oblasti ochrany životního prostředí, mezi které patří i iniciativa na zavedení zálohovaných PET lahví. Mimo jiné zmínil důležitost navrácení hodnoty PET materiálu, k čemuž by měl pomoct zpětný výkup PET lahví . Také představil plány KMV na využití recyklátu z PET lahví. Prvním krokem je nová lahev s minimálním obsahem 25 % recyklovaného PET (rPET), která bude v příštích měsících uvedena na trh.

 

Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární Ekonomiky představila na konferenci předběžné výsledky vycházející z hloubkových analýz a sběru dat v terénu. Zajímavým zjištěním bylo, že z cca 59 tisíc tun PET nápojových obalů uvedených ročně na trh vytřídíme do žlutých kontejnerů asi 39 tisíc tun. Z nich je pak ale recyklováno jen cca 54 %.

 

Magdalena Frouzová, zástupkyně Evropské komise pro ČR, představila vize a cíle Evropské Unie do roku 2030, mezi které patří například recyklovatelnost plastových obalů, snížení množství plastů na jedno použití a zákaz používání mikroplastů.

 

Clarissa Morawski, expertka na zavádění zálohových systémů na nápojové obaly v rámci celé EU a zakladatelka a ředitelka organizace Reloop Platform, mluvila například o cílech Evropské Unie, ale i globálních trendech, týkajících se recyklace a nakládání s plastovým odpadem. Dále se věnovala představení a porovnání různých depozitních systémů a také zmínila, že zálohový systém má v EU až 80 % podporu veřejnosti.

 

Posledním řečníkem v panelu prezentací byl Rauno Raal, ředitel společnosti řídící zálohový systém v Estonsku, který sdílel své zkušenosti se zavedením a fungováním tamního systému.