Magazín

Pivovar Clock zvyšuje výstav a chce zálohovat plechovky

/ 7 min. čtení
Clock_lide_01

Řemeslný pivovar z Potštejna – Clock – se připojil k iniciativě Zálohujme.cz. Od svého vzniku ztrojnásobil výstav a plánuje více stáčet do plechovek. Chce, aby se jeho pivo dostávalo ke spotřebitelům udržitelnou cestou. Proto podporuje plošný zálohový systém, který zajistí jejich maximální sběr pro opakovanou recyklaci. Platforma Zálohujme.cz se tak rozrostla o dalšího zodpovědného výrobce nápojů z řad pivovarů, které směřují k cirkularitě a udržitelnému nápojovému odvětví.

Pivovar Clock se již plně etabloval na českém pivním trhu, uvaří třikrát více piva než ve svých začátcích roku 2014 a tak uvažuje i nad dopady vlastní výroby na životní prostředí. Aktuálně svá piva plní kromě KEG sudů také do jednocestných skleněných láhví a hliníkových plechovek. „Malé pivovary jako jsme my nemají šanci uživit provoz vlastní linky na vymývání a znovuplnění skleněných lahví. Používáme tak jednocestné skleněné lahve, které nejsou úplně optimální. Nejlepší cestu, jak uspokojit spotřebitele a zároveň zbytečně nezatěžovat přírodu, teď vidíme v rozšíření plnění piva do plechovek a zároveň v maximální podpoře jejich zpětného sběru a opakované recyklace. Proto jsme se rozhodli připojit k iniciativě Zálohujme.cz,” říká jeden ze zakladatelů a jednatel pivovaru Clock Jiří Andrš.

Nejen výrobci nápojů jsou stále jednotnější v pohledu na nutnost zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR. Systém již funguje ve 13 zemích Evropy a v dalších se na zálohování připravují. „Stále platí, že bez funkčního zálohového systému se v ČR do oběhu vrací jen tři plechovky z deseti a značná část končí odhozená na veřejných prostranstvích. Přitom je to jeden z nejsnáze recyklovatelných materiálů. Díky zálohování můžeme dostat k recyklaci až 90 % všech nápojových plechovek a vyrobit z nich plechovky nové,“ popisuje důvody pro zavedení plošného zálohového systému mluvčí iniciativy Zálohujme.cz Lutfia Volfová.

Iniciativa Zálohujme.cz sdružuje přes dvacet organizací od největších českých výrobců nápojů, přes střední a malé pivovary až po neziskové organizace zabývající se ekologií. V loňském roce se k iniciativě Zálohujme.cz připojil například národní pivovar Budějovický Budvar, startup se zálohovanými obaly REkrabička nebo recyklátor ALPLA Česká republika. Subjekty spojuje podpora zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR. V systému vidí příležitost, jak splnit recyklační cíle EU, snížit dopady výroby a nakládání s nápojovými obaly a významně omezit littering PET lahví a plechovek na veřejných prostranstvích. Zároveň iniciativa podporuje uzavření cirkulární smyčky materiálu, aby díky opakované recyklaci (kdy z lahve vyrobíte opět lahev a z plechovky opět plechovku) zůstával materiál v oběhu co nejdéle, což významně sníží těžbu primárních surovin.

Zástupci iniciativy momentálně netrpělivě očekávají návrh zákona o plošném zálohovém systému, který v vzniká na půdě Ministerstva životního prostředí a jeho prvotní verze by mohla být známa již na jaře 2023.

______________________________________________________________________________

O pivovaru Clock

Moderní minipivovar s robotem namísto erbu a širokou nabídkou českých i zahraničních stylů – Clock – založili tři společníci v roce 2012 v historické budově původního panského pivovaru v Potštejně pod Orlickými horami. Výrobu zahájili o dva roky později a jejich první roční výstav činil asi 2500 hl. Pivovar postupně svou výrobu rozšiřoval a v loňském roce v něm uvařili již 8500 hl piva. Kromě KEG sudů svá piva stáčí do skla a stále oblíbenějších plechovek, ty chtějí zálohovat a usnadnit tak jejich zpětný sběr a recyklaci, proto se nyní připojují k iniciativě Zálohujme.cz.

O iniciativě Zálohujme.cz:

Iniciativa Zálohujme.cz byla založena na jaře roku 2018 a od té doby akceleruje celospolečenskou debatu o zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku, aby došlo k posílení principů oběhového hospodářství. Za dobu své činnosti představila celou řadu odborných studií, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující opakovanou recyklaci „z lahve do lahve“ a z “plechovky do plechovky”. Momentálně má iniciativa 27 členů.

Zakládající členové:

Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT);

Členové:

Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON, Kofola ČeskoSlovensko a. s., REkrabička,  ALPLA Česká republika

 

Na podzim 2020 téma zálohování nápojových obalů uchopilo také uskupení pěti největších výrobců nápojů v ČR s nově vzniklou Iniciativou pro zálohování.  Členy této platformy výrobců jsou Mattoni 1873, Kofola ČeskoSlovensko, Plzeňský Prazdroj, Coca cola HBC Česko a Heineken Česká republika. Společně usilují o udržitelnější nápojový průmysl, jehož nedílnou součástí je právě zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky a navázaná opakovaná recyklace „z lahve do lahve” a „z plechovky do plechovky”.

 

Kontakt pro média:

Lutfia Volfová

e-mail: info@zalohujme.cz

tel.: 607 602 328