Hrdinové v rouškách - Zálohujme.cz
Magazín

Hrdinové v rouškách

/ 3 min. čtení
autor Tomáš Frank, Trash Hero Praha

Dobrovolníci ve žlutých tričkách nasbírali 38 tun odpadu

Dobrovolníci z neziskové organizace Trash Hero sbírali po celém Česku odpadky i v roce korony, lockdownů a roušek. Během roku 2020 uspořádali 144 úklidů, kterých se zúčastnilo téměř 1600 lidí a z přírody a ulic odklidili 38 690 kg odpadků. Mezi nimi třeba 7159 plastových lahví, 295 použitých injekčních stříkaček nebo 9638 pivních plechovek.

Jeden z nejaktivnějších členů iniciativy Zálohujme.cz – dobrovolnická organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016 a patří k celosvětovému hnutí Trash Hero. Pravidelné úklidy probíhají ve 171 základnách v 17 zemích. „Budeme pořádat úklidy, dokud to bude třeba,“ říká spoluzakladatel Jan Bareš z Trash Hero Czech Republic, „Snažíme se o obrat společenského myšlení – neházet odpadky do přírody, ale do košů. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší.“

Česku by prospělo zálohování PET lahví a plechovek

Odpadkoví hrdinové vidí smysl i v zálohování obalů. Vratné zálohované obaly končí odhozené v přírodě jen minimálně. Během loňských úklidů tvořily vratné pivní lahve pouze 1 % všech nalezených nápojových obalů. Nejvíc posbírali dobrovolníci hliníkových plechovek, následovaly je PET lahve a nezálohované sklo, celkem 17 300 nezálohovaných nápojových obalů a jen 170 vratných. „Data z úklidů Trash Hero korespondují se zkušenostmi zemí, kde funguje systém vratných záloh i na PET lahve a plechovky. Po zavedení záloh na tyto obaly se jejich množství v ulicích a přírodě snížilo až o 98 %. Zálohový systém bohužel zatím v Česku nemá podporu Ministerstva životního prostředí,“ doplňuje Andrea Brožová z iniciativy Zálohujme.cz.