Magazín

Cirkulujme! Webinář a soutěž pro školy ke Dni Země

/ 6 min. čtení
Zalohujme-petice-49_web_3

Studenti z neziskové organizace SEN (Studentská Energie Národa) společně s iniciativou Zálohujme.cz uspořádali ke Dni Země webinář, který žákům a studentům představí základní principy cirkulární ekonomiky v teorii i praxi. Online hodina vhodná k doplnění environmentální výuky odstartuje soutěž pro školy s názvem Cirkulujme. Ambasadorem projektu je zpěvák Tomáš Klus.

Co je to cirkulární ekonomika, jak se liší od té lineární, proč je dobré o ní něco vědět, a jak může pomoci planetě. To se dozví žáci druhého stupně a studenti středních škol od Vojty Voseckého, odborníka z Circle Economy, Kláry Hálové z Mattoni 1873 a Andrey Brožové z iniciativy Zálohujme.cz. Akci pořádá skupina aktivních studentů z organizace SEN pod vedením studenta 2. ročníku Akademického gymnázia Štěpánská v Praze Tadeáše Vylity. „Máme za sebou úspěšný projekt pro školy s názvem Byznysování a chtěli jsme na něj navázat tématem, které se vztahuje k životnímu prostředí. Cirkulární ekonomika souvisí s obojím – byznysem i životním prostředím a řada odborníků v ní vidí řešení, jak zmenšit dopady lidské činnosti na planetu. A protože to je budoucnost, měli bychom o ní přemýšlet především my, žáci a studenti,“ vysvětluje Tadeáš Vylita ze SEN.

Úvodní 50minutový webinář je možné sledovat online na Den Země (v pátek 22. dubna od 10 hodin), kdy bude prostor také pro otázky. Třídy, které nemohou sledovat webinář živě, dostanou po registraci odkaz na záznam. „Ačkoliv je environmentální výchova součástí výuky přírodovědných i společenskovědních předmětů, vítáme každou smysluplnou „mimoškolní“ akci, která motivuje studenty k zamyšlení nad současnou situací v životním prostředí a nad tím, jak by se každý mohl sám zapojit,“ sděluje třídní učitel Tadeáše Vylity a učitel biologie na Akademickém gymnáziu Jiří Brada.

Absolventi webináře se mohou přihlásit do navazující soutěže, vymyslet co nejlepší projekt, prohloubit svůj zájem o téma, a navíc získat některou z cen. Stačí, když si týmy po dvou až třech členech či jednotlivci odpoví na otázku: „Jak můžete ve svém každodenním životě využít principy cirkulární ekonomiky? Dokážete minimalizovat produkci odpadů v domácnosti nebo znovu používat zdánlivě jednorázové výrobky?“. Poté by měli zpracovat projekt, jehož výstupem je například video, prezentace, povídka, foto příběh, koláž nebo jiný kreativní způsob, který je možné odevzdat online.

Ze spolupráce se studenty, z jejich nadšení a aktivity máme obrovskou radost. Naše iniciativa je založena na úsilí chovat se k životnímu prostředí tak, aby se za nás budoucí generace nemusely stydět. A cirkulární ekonomika je tou správnou cestou.  Co přesně to znamená studentům i učitelům přiblížíme prostřednictvím webináře a soutěže,“ doplňuje Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.

Informace k soutěži na: www.cirkulujme.cz

 

O iniciativě Zálohujme.cz:

Iniciativa usiluje o celospolečenskou debatu o možnostech zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku. Došlo by tak k posílení principů oběhového hospodářství. Hledá možnosti, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující recyklaci „z lahve do lahve“.

Zakládající členové: Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT);

Členové: Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON, Kofola ČeskoSlovensko, Budějovický Budvar, národní podnik.

 

SEN (Studentská Energie Národa):

Nezisková organizace 12 studentů z celé republiky, která si dala za cíl pořádat pro studenty takové akce, které je budou bavit. Mimo jiné připravuje soutěže (například Byznysování) nebo výstavy a další kulturní akce. Také má svůj vlastní studentský časopis Snění, který dává všem studentům příležitost si vyzkoušet